İstanbul'un Değerleri Tarihte İstanbul

İstanbul’un göz bebeği Beyoğlu

Beyoğlu denilince, genellikle Galatasaray ile Taksim Alanı arasında uzanan İstiklal Caddesi çevresinde, sağlı sollu kümelenmiş İstanbul’un ünlü eğlence ve iş merkezleri akla gelir. Bizans döneminde içinde hiçbir yapı bulunmayan günümüzdeki Beyoğlu semtine, Peran Bağları (pera-karşı yaka, öte) deniliyordu.


Anadolu Pasajı; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde Sultan II. Abdülhamit’in mabeyincisi Ragıp Sarıca Paşa tarafından 1890 tarihlerinde inşa edilmiştir. Yıldız Sarayı Baş Mabeyncisi Ragıp Sarıca Paşa yatırımlarını gayrimenkule yapmıştır. İstanbul’da Kadıköy, Moda, Beyoğlu’nda birçok gayrimenkul inşa ettirmiştir. Beyoğlu’nda, Rumeli Pasajı, Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı isimli tüccar apartmanlar yaptırmıştır. Sultan II. Abdülhamit 1908 tarihinde tahttan indirilmeseydi Ragıp Sarıca Paşa’nın beş kıtayı tamamlayacağı halk arasında konuşulur.

Yapı 830 metrekarelik bir alana inşa edilmiş ve zemin kattaki pasajda on yedi dükkan ve üst katlar konut olarak planlanmış olup 20 daire bulunmaktadır. Binanın yapıldığı dönemde İtalyan tipi Bina yapmak moda olduğu için bu binada İtalyan tarzı kagir olarak beş katlı yapılmıştır. Bir dönem alt katı önemli bir pasaj olarak kullanılırken bu kısmı tamamen mağaza haline gelmiştir.

ALMAN LİSESİ
Alman Lisesi; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beyoğlu İstiklal Caddesi Şahkulu Bostanı sokakta 1868 yılında kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1. Meşrutiyeti ilan etmesinden sekiz yıl, Almanya’da Ulusal Birliğin kurulmasından iki yıl önce “Alman-İsviçre Burjuva Okulu” olarak kurulan okul, kuruluşunu takip eden on yıllık dönemler içinde derin izler bırakan tarihsel devrimler geçirmiştir. Bu süreç içinde kendini devamlı yeniden tanımlayarak geliştirmek zorunda kalmıştır. Sadece bir konuda hiç değişim göstermemiştir: her iki ülkeye ve kültüre de yakın olan nesiller yetiştirmekte. Asıl olan karşılıklı alışverişti. Bu alışverişte anlayış, bağlılık ve Türkiye ile Almanya arasındaki tarihsel iletişimin gelişimine katkı sağlayan temel yatmaktaydı. Bu yüzden Özel Alman Lisesi kuruluşundan günümüze kadar Alman-Tiirk ilişkilerinin en önemli dayanağı olarak görülebilir.

KARAKÖY TÜNELİ
Beyoğlu Karaköy Tüneli; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Karaköy meydanı ile İstiklal Caddesi Tünel meydanını birbirine bağlayan ilk metro sistemi olup 1874 tarihinde inşa edilmiştir.
Beyoğlu, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan eski ilçelerinden biri. Beyoğlu ilçesini kuzeyden Şişli İlçesi, doğudan Beşiktaş İlçesi ve İstanbul Boğazı, kuzeybatıdan Kağıthane ve Eyüp ilçeleri, güneyden Haliç çevrelemektedir. Yüzölçümü 8.76 km2’dir. Köy yerleşimi olmayan ilçe 45 mahalleden oluşmaktadır. İstanbul’ un, Bizans dönemine uzanan tarihsel üç ilçesinden (Fatih, Eminönü) biridir. Karaköy’ü, Haliç’in Kasımpaşa Vadisi’ nin batısında kalan kesimini ve Taksim Bucağı’nı sınırları içine alır. Ancak, Beyoğlu denilince, genellikle Galatasaray ile Taksim Alanı arasında uzanan İstiklal
Caddesi çevresinde, sağlı sollu kümelenmiş İstanbul’un ünlü eğlence ve iş merkezleri akla gelir. Bizans döneminde içinde hiçbir yapı bulunmayan günümüzdeki Beyoğlu semtine, Peran Bağları (pera-karşı yaka, öte) deniliyordu. İstanbul’un fethinden (1453) kısa süre sonra Galata surlarının dışında günümüzdeki Galatasaray semtine doğru birçok konut, cami ve resmi yapılar yapıldı. II. Bayezit döneminde (1481-1512) Aşmalı Mescit, Galata Sarayı (günümüzdeki Galatasaray binasının yerinde), Yavuz Sultan Selim döneminde (15121520) Mevlevi Tekkesi bu yapıların başlıcalarıydı.

Londra’dan sonra dünyanın en eski ikinci metrosu olan Tünel’in oluşum hikayesi Fransız mühendis Eugene Henri Gavand’m girişimiyle başlar.
Gavand, dönemin ticaret ve bankacılık merkezi olan Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera arasında sürekli mekik dokuyan insanları gözlemler ve Yüksekkaldırım Yokuşu ile Galipdede Caddesine alternatif bir yol düşünür. Bu iki merkezi birbirine bağlayacak asansör tipinde bir demiryolu projesi için Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Han’ın huzuruna çıkar, 10 Haziran 1869’da Tünel yapım imtiyazını alır. İşletme süresi 42 yıl olarak belirlenen Tünel ‘yap-işlet-devret’ modeliyle inşa edilir. Tünel yapım çalışmaları 30 Haziran 1871 ‘de başlar. Temmuz 1872’de İngiliz uyruklu “The Metropolitan Railvvay Of Constantinople From Galata to Pera” adlı şirketin tescili yapılır. 05 Aralık 1874’de yapımı tamamlanan Tünel’de hayvan taşımalı deneme seferlerinin ardından 10 para yolculuk ücreti karşılığında insan taşımacılığına geçilir. Tünel, 17 Ocak 1875’te yerli ve yabancı muteber davetli topluluğunun katıldığı görkemli bir törenle hizmete alınır. İlk yapım maliyeti 180 bin Osmanlı Lirası olan Tünel tesislerinin enerjisi 150 beygir gücünde iki buhar makinesiyle sağlanır. Tünel, sefere başladığında iki tarafı açık olan vagonlar elektrik olmadığı için gaz lambalarıyla aydınlatılır. 1910’da elektrikli tramvaylara geçiş çalışmaları başlayınca, şirket, 1911 yılında Osmanlı uyruğuna geçer ve “Dersaadet Mülhakatından Galata ve Beyoğlu Beyninde Tahtel’arz Demiryolu” unvanını alır. Daha sonra devlet tarafından 175 bin Türk lirasına satın alınarak 01 Mart 1939’da millileştirilen Tünel, 16 Haziran 1939’da 3645 sayılı yasa ile kurulan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Umum Müdürlüğü’ne devredilir.

BEYOĞLU AVRUPA PASAJI
Aynalı Pasaj veya Avrupa Pasajı; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Beyoğlu Yeni Çarşı Caddesi ile Sahne Sokağı’nı birbirine bağlayan pasaj 1874 tarihinde inşa edilmiştir. Pasaj kagir bir binada bulunmaktadır. Pasaj Beyoğlu’ndaki en eski pasajlardan biridir. Sokağa bakan heykelleri ile diğer pasajlar içinde hayli dikkat çeken Avrupa Pasajı’nın inşa edildiği yerde daha önce Naum Tiyatrosu ile Jardin des Fleurs ismiyle tanınan Çiçekler Bahçesi bulunuyordu. Burada Palais des Fleurs ismiyle bilinen Çiçekler Sarayı oteli bulunuyordu. 5 Şubat 1855 tarihinde görkemli bir balo ile açılan otelin dekorasyonu, yemek servisi, servisteki düzen ve zarafet ise övgüler ile karşılanmıştı. 1870 büyük Beyoğlu yangını sırasında Naum Tiyatrosu ile birlikte yanan Jardin des Fleurs otelinin yerine yapılan bina 9 Mart 1874 tarihinde yeniden inşa edilmiştir. İstanbul’un bu güzel pasajı içinde şuanda turistik hediyelik eşyalar satan dükkanlar bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında burada yaşlı turist kafilelerine rastlamanız olasıdır. Bu eşsiz güzellikteki heykellere her yerde görülmez.

Kaynak: Bizim Anadolu

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Ekim

Kasım 2020

Aralık
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
26
27
28
29
30
31
1
Etkinlikler için Kasım

1st

Etkinlik Yok
2
3
4
5
6
7
8
Etkinlikler için Kasım

2nd

Etkinlikler için Kasım

3rd

Etkinlikler için Kasım

4th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Kasım

5th

Etkinlikler için Kasım

6th

Etkinlikler için Kasım

7th

Etkinlikler için Kasım

8th

9
10
11
12
13
14
15
Etkinlikler için Kasım

9th

Etkinlikler için Kasım

10th

Etkinlikler için Kasım

11th

Etkinlikler için Kasım

12th

Etkinlikler için Kasım

13th

Etkinlikler için Kasım

14th

Etkinlikler için Kasım

15th

16
17
18
19
20
21
22
Etkinlikler için Kasım

16th

Etkinlikler için Kasım

17th

Etkinlikler için Kasım

18th

Etkinlikler için Kasım

19th

Etkinlikler için Kasım

20th

Etkinlikler için Kasım

21st

Etkinlikler için Kasım

22nd

23
24
25
26
27
28
29
Etkinlikler için Kasım

23rd

Etkinlikler için Kasım

24th

Etkinlikler için Kasım

25th

Etkinlikler için Kasım

26th

Etkinlikler için Kasım

27th

Etkinlikler için Kasım

28th

Etkinlikler için Kasım

29th

30
1
2
3
4
5
6
Etkinlikler için Kasım

30th