Belediyeler Röportajlar Silivri

70 Milyon TL çöpe gitmeyecek

İstanbul Silivri Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu çalışmalar birçok belediyeye örnek olurken, Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’ın kısa sürede hayata geçirdiği projeler, ilçede büyük değişime imza attı. 10 aylık çalışmalarını TÜRKGÜN Gazetesine anlatan MHP’li Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Bizim için 2020 yılı atılım ve yatırım yılı olacak.” dedi.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleri ve evladı olmaktan her zaman gurur duyduğum Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları ile bu göreve layık görüldüm diyen Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, MHP’nin İstanbul’da kazandığı ilk ve tek belediye başkanı olarak tarihe geçti. Belediyecilikte de mutlak başarı hedeflerinin olduğunun altını çizen Yılmaz, “Silivri halkı hizmete aç, hizmet bekliyor. Ben bir günümü bile boşa geçirmeden, kronikleşmiş sorunları çözme derdindeyim. Çünkü Silivrili hemşehrilerim bu unutulmuşluğu hak etmiyor.” şeklinde konuştu.

Mehmet Mitftüoğlu: Yaklaşık 10 aydır belediye başkanısınız. İlk nereden başladınız ve şu ana kadar neler yaptınız?
Volkan Yılmaz: 8 Nisan’da mazbatamızı alarak bismillah dedik. 9 Nisan’da, 32 Göz Köprü dediğimiz tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nü inceledik. Bu köprümüz 9 yıldır yaya trafiğine kapalı. Restorasyon çalışması yapılmak üzere kapatıldı ancak aradan geçen yıllara rağmen hiçbir mesafe katedilmediği gibi öylece bırakıldı. Elbette yerel iktidarın sorumluluk alanında değil ama biz sorununun çözümü için neler yapabiliriz diyerek dertlendiğimiz için ilgili makamlarla irtibata geçtik. Belediye başkan adaylığımızın ilk günlerinde İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya’yı ziyaret ettik ve ilçemizdeki sorunlarımızı anlattık. Tarihi köprümüz de o konulardan biriydi. Dolayısıyla ilk buradan başladık diyebilirim. Yine tarihi köprülerimizden biri olan Kısa Köprü keza ayın şekilde duruyordu. Kurumlar arası tıkanıklık nedeniyle çalışmalar bir türlü başlamadığı için yaptığımız girişimler neticesinde burada da restorasyon çalışmalarının başlamasını sağlamış olduk.

ENKAZ EDEBİYATI YAPMAK İÇİN GÖREVE GELMEDİK
Projelerimizi hayata geçirmek için tüm imkânları seferler ediyoruz. Bundan yana bir sıkıntımız yok. Biz bu görevlere enkaz edebiyatı yapmaya da gelmedik. Vaziyetin farkındaydık, ‘Çözeriz, üstesinden geliriz, kurtarırız’ diyerek bu makamlara talip olduk. Yoksa bazı belediye baş kanlarını görüyoruz ‘Kaynak yok, gelir yok, borç çok’ diyerek mazeretlerini ifade ediyor. Mayıs ayında mübarek ramazan ayında 35 mahallemizde her akşam iftar sofraları kurduk. 100 bini aşkın hemşehrilerimizle aynı sofrayı paylaştık. İlçemizin kültürel değerlerini yaşatmak adına uzun yıllardır bu festivallerimiz yapılıyor. Bizler de herhangi bir soru işaretine sebebiyet vermeden aynı festivalleri devam ettirdik. Lavanta Hasat Şenliği, Börek Festivali, 58.Yoğurt Festivali, Color Fest etkinliği, Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivali, Değirmenköy Domates Festivali, Kadıköy Karpuz Festivali’mizi gerçekleştirdik. Silivri’nin doğal zenginliklerini duyurmak, tanıtmak ve yerel ekonomiye katkı sağlamak adına büyük bir özveriyle bu festivalleri yaptık. Yüz binlerce kişi doğal ürünlerimizle tanıştı.

9 AYDA 19 MİLYONU BORÇ ÖDEDİK
Hizmetleri aksatmadan mevcut giderler üzerinde bir politika izliyorum, ilçemizin sorunları çok büyük ama belediyemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla, borç yüküyle, gelir-gider dengesizliğiyle ve borcu büyütmeden sürdürülebilirliği sağlamak noktasında imkânsız görünen bazı noktalar var.
Bu yüzden her yıl bu borcun büyümesi, üzerine 30 milyon TL borç yüklenmesi hem benim hem de Silivri’de yaşayan herkesin içine sindirebileceği bir durum değil. Bazı müdürlüklerdeki kiralık araçları iade ettik, bazı müdürlüklerde iade ettiklerimizin yerine yeni araçlar kiraladık ama daha düşük maliyetle bunu yaptık. Mesela 3 adet JCB kepçe, 3 adet kırkayak tabir edilen kamyon ve 10 adet altı teker küçük kamyon olmak üzere 16 araç aylık 411 bin TL bedelle kiralanırken, biz bu 16 aracı aylık 105 bin TL’ye kiraladık. 306 bin TL aylık tasarruf ettik. Yine Destek Hizmetleri ve Temizlik Hizmetleri Müdürlüklerimizden 15 aracı iade ettik aylık 148 bin TL + KDV tasarruf sağladık. Bunun adı israf mı tasarruf mu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ben belediyeyi 248 milyon lira borç ile devraldım. Göreve geldiğimden beri yani 9 ayda 18 milyon 700 bin lira borç ödedik.

GEÇMİŞ DÖNEMİN BORÇLARINI DA ÖDÜYORUZ
Ben göreve geldiğimde 16 tane emekli olan işçi kardeşimizin alın teri, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı toplamda 1 milyon 104 bin lira olarak duruyordu, hepsini ödedim kapattım. Benim dönemimde 3 tane yeni emekli olan arkadaşım var, onların da 10-15 gün içinde 375 bin lirasını ödeyeceğim. İşçi diyoruz, hak diyoruz, emek diyoruz, alın teri diyoruz. Ben göreve geldiğimde memurun, işçinin ikramiyeleri, denge tazminatları borcumuz toplam 3 milyon 442 bin liraymış. Yani yaklaşık 8 ay işçimize ikramiye ödememişiz. 10 aydır görev yapıyorum, tamamında işçimizin ikramiyesini, denge tazminatını kuruşu kuruşuna ödedim. Bir önceki yönetimden de geriye dönük 330 bin lira ödeme yaptım. 1 Mayıs’ta işçilerimize bayram hediyesi olarak ikramiye verdik. Bu 3 milyon 442 bin lirayı da inşallah 1 yıl içerisinde kapatacağım.

ÜLKÜLERİMİZ VAR
Burada bir parantez açarak ifade etmeliyim ki, biz Silivri’yi veya ülkemizi birçok proje ile buluşturabiliriz ancak o hizmetleri anlamlı kılacak yegâne unsur insandır. Yoksa dört duvardan öteye geçmez. Kendini bilen, şehrini seven, ülkesine, vatanına, milletine ve bayrağına bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmeye önayak olmalıyız. Eğer yaptığımız bu projelerde bunu başaramıyorsak, hedefi olmayan gemi gibi savrulup gideriz. Hedefi olmayan insanlar, rotası olmayan, rüzgâra göre yön alan ve hiçbir limana demir atamayan yelkenliye benzer. Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi ‘Bizim çağın dar kalıplarına sığmayan ülkülerimiz, güdük ve güdümlü akılların alamayacağı hedeflerimiz vardır.’ Dolayısıyla Türk milletinin istikbal ve istiklalini korumak, geleceğin güçlü ve büyük Türkiye’sini kurmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Devlet ve milletimizin bekasını teminat altına almak, her türlü iç ve dış tehditlere karşı uyanık olmak geçmişe karşı borcumuz, geleceğe karşı sorumluluğumuzdur.

M. Müftüoğlu: Tarım konusuna yeniden dönecek olursak…
V. Yılmaz: 863 km2 yüzölçümü ile ikinci, ekilebilir dikilebilir arazi potansiyeli bakımından İstanbul’da birinci sıradayız. Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Marka Kent Silivri parametrelerimizin bir ayağını da tarım oluşturuyor. Bu yüzden tarımsız bir Silivri düşünmüyoruz. Silivri’de ilk defa ‘Köy Pazarı’ kurduk. Üretici ile tüketiciyi hiçbir aracı olmadan doğrudan buluşturduk. Domates, karpuz, kavun, bamya, biber, tarhana, kışlık konservelerden tavuk yumurtasına kadar her şey var. Üreticilerimiz satışlardan memnun. Silivri İstanbul’u besleyecek potansiyele sahip.

ÇİFTÇİYE BEDELSİZ TOHUM DESTEĞİ
Yine bir ilki gerçekleştirerek Çiftçiye Tohum Desteği Projemizi hayata geçirdik. Daha önce kullanılmayan belediyemize ait arazilerde ve TÜRAM’da toplam 300 dönüm alana arpa tohumu ektik, inşallah haziran ayında sertifikalı yerli arpa tohumlarımızı hasat edeceğiz. Belediyemizden hiçbir harcama yapılmadan, imece usulüyle hayata geçirdik. Çok değerli paydaşlarımız var. Elde ettiğimiz arpa tohumlarımızı köylülerimize çiftçilerimize hiçbir bedel almadan dağıtacağız. Hasat sonrası çıkan samanı da aynı şekilde hayvancımıza hediye edeceğiz. 500’er kilo şeklinde dağıtım yapacağız. Bu proje ile çiftçimizin tohum maliyetini en aza indirmek ve omuzlarındaki yükü hafifletmeyi amaçlıyoruz.

KÖYDEKİ KADINLARI TİYATRO İLE BULUŞTURDUK
M. Müftüoğlu: Kültür merkezi yok dediniz. Kültür sanat faaliyetlerinizi nerede yapıyorsunuz?
V. Yılmaz: Kültür merkezi denilince bir şehrin dokusuna uygun yapılar akla geliyor. İçerisinde birçok imkân sunacak şekilde tasarlanmış binalar akla geliyor. Bizim düşündüğümüz modern bir hizmet binası. Silivri’de 50-60 yıl sonra hatta daha fazla süre kullanılabilecek bir merkez. Şuanda hizmet verdiğimiz böyle bir yer yok ama çeşitli branşlarda ayrı ayrı yerlerde faaliyet göstererek hemşehrilerimizi kültür ve sanattan mahrum bırakmıyoruz.
Kültür Sokağı dediğimiz yerde çok amaçlı salonumuz, tiyatro sahnemiz, sergi salonumuz, nikah dairemiz var. Etkinliklerimiz buralarda yapılıyor. Köylerimizde yaşayan kadınları, çocukları tiyatro ile buluşturuyoruz. İlk defa tiyatro izleyen 65 yaşındaki teyzemiz ne söyledi biliyor musunuz? ‘Bu yaşıma geldim, eşim rahmetli olduktan sonra hiç gülmedim. İlk kez izledim, 20 yıl sonra beni güldürdünüz.’

2020 HİZMET YILI OLACAK
Biz gerçekçiyiz. Ne dediysek yaptık, yapıyoruz. Otoparkla ilgili çalışmalarımız başladı. Boğluca Deresi’nin sahil bölgesinde Sokak İyileştirme Projesi’ni hayata geçirdik. O bölgedeki binaların cephelerine bakım yapıldı ve özenle çalışılarak renklendirme işlemi uygulandı. İddia ediyorum, bu çalışmamız dünyanın sayılı renkli evler sıralamasında yerini alır. Hizmet anlamında solmuş, tozlanmış ve bakımsız hale dönüştürülen Silivri’mize renk getirdik, can verdik. 2020 yılını hizmet atılımı olarak görüyoruz. Trafik sorununu da, otopark sorununu da kökünden çözeceğiz. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar.

ÇOK açık ve net ifadelerle anlatmak istiyorum. Mayıs ayı meclis toplantımızda borçlanma yetkisi aldım. Ama bu yetki hemen borçlanacağım anlamı taşımamalı. Çünkü ben borçlanmadan, belediyenin mevcut borç yüküne bir yük daha eklemeden nasıl hizmet yapabilirimin derdindeyim. O zaman ben de öncekiler gibi sürekli borçlanayım, 5 yılı bu şekilde tamamlayayım. Ya başkanlığa devam ederim ya da benden sonra gelen arkadaş başının çaresine baksın. Böyle bir anlayış olabilir mi?

M. Müftüoğlu: Silivri merkezli depremler yaşanıyor sık sık. Depreme hazırlığınız neler?
1999 depreminden beri depreme hazırlık konuşuluyor, tartışılıyor ama herhangi bir mesafe alınamadı. Konuşmaktan öteye geçmeliyiz. 26 Eylül tarihinde 5.8, sonrasında ise 4.8 şiddetinde deprem yaşadık. Deprem, İstanbul’un bir gerçeği. Burada ilçe belediyelerinin, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorumluluğu var. Herkes üzerine düşeni yapmalı, İstanbul’un Deprem Eylem Planı hazırlanmalı. Biz bakanlığımızın zorunlu kıldığı Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlıklarına başladık. Zemin etütleri yaptırıyoruz. İlçemizin afet risk alanlarını ve riskli binalarını tespit ettiriyoruz. Mayıs ayında çok ciddi bir veriyi ortaya çıkarmış olacağız. Deprem siyaset üstü bir konu. Metrekare hesabı yapmadan, insan odaklı, insanı önceleyerek hareket etmek zorundayız. Çok ciddi çalışma içerisindeyiz. Ben yalnız da kalsam, su taşıyan karınca misali, Silivri’de kentsel dönüşüm hamlesini gücümün yettiği kadar, gece gündüz çalışarak başaracağımı umut ediyorum.
Silivri genel manada İstanbul’un incisi konumunda sayfiye yeri. İnsanların huzur, güven ve mutluluk içerisinde yaşadıkları bir ilçe. Gel gelelim Türkiye’de herhangi bir şehirde ‘Silivri neresi’ diye sorduğunuzda cezaevi ile bilinme oranı yüksek. Bu algıyı kırmak, bu ön yargıyı değiştirmek istiyoruz. Hatta bu ismin değiştirilmesini de istiyoruz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya anlattım. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ederim, yakından ilgilendi. Bu vesileyle diğer projelerimize destek olan kıymetli bakanlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan’ın ciddi destekleri oluyor. Hepsine ayn ayrı şükranlarımı sunuyorum.

70 milyon TL çöpe gitmeyecek
İSTANBUL’DA çöp toplama işini ihale etmeyen tek belediyeyiz. Geçmiş dönemde yıllık 18 milyon TL bedelle müteahhit firmaya ihale edilen çöp toplama işini kendimiz yapmaya başladık. Hibe yöntemiyle bedelsiz şartsız araçlar aldık. Firmaya aylık 1.5 milyon TL ödemek yerine ortalama 350 bin TL maliyetle kendimiz topluyoruz. Haziran aynıdan bugüne kadar yaklaşık 10 milyon TL tasarruf ettik. Geçen yıl ile birlikte önümüzdeki 4 yılda toplam 70 milyon TL kasamızda kalmış olacak, bu para çöpe gitmemiş olacak.

Silivri’de artık her şey olacak
MARKA Kent Silivri’de tarım ve hayvancılıktan gıdaya, eğitimden spora, kültür ve sanattan turizme her şey var. İstanbul’un kültür merkezi olmayan tek ilçesiyiz. Gençlik merkezimiz yok, kent müzemiz yok, şehir kütüphanemiz yok, yüzme havuzumuz yok. Artık hepsi olacak. Çok ciddi mesafeler katettik. Yüzme Havuzu ve Gençlik Merkezi projemiz onaylandı ihale aşamasında. Silivri artık Türkiye’nin en seçkin beldesi haline dönüşecek. Herkesin hayatında en az bir kez geldiği bir şehir olacak.

Kaynak: Mehmet Müftüoğlu-Yenigün

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Temmuz

Ağustos 2021

Eylül
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
26
27
28
29
30
31
1
Etkinlikler için Ağustos

1st

Etkinlik Yok
2
3
4
5
6
7
8
Etkinlikler için Ağustos

2nd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

3rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

4th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

5th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

6th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

7th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

8th

Etkinlik Yok
9
10
11
12
13
14
15
Etkinlikler için Ağustos

9th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

10th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

11th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

12th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

13th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

14th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

15th

Etkinlik Yok
16
17
18
19
20
21
22
Etkinlikler için Ağustos

16th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

17th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

18th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

19th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

20th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

21st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

22nd

Etkinlik Yok
23
24
25
26
27
28
29
Etkinlikler için Ağustos

23rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

24th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

25th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

26th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

27th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

28th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

29th

Etkinlik Yok
30
31
1
2
3
4
5
Etkinlikler için Ağustos

30th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

31st

Etkinlik Yok