Foto Galeri Gezi Nereleri Gezmeli

İstanbul’da ara tatilin vazgeçilmez adresleri

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki eğitim gören 18 milyon öğrenci, ara tatilin keyfini çıkarıyor. Öğrencilerin uygulayacağı programların yanı sıra biz de gezilip görülecek, hem öğrenip hem de keyifli vakit geçirilebilecek yerleri sizler için derledik:


Çocuklar Dali’yi öğreniyor


ÇOCUKLARI yıllardır sanatın yaratıcı dünyasıyla buluşturan Akbank Sanat, sömestr tatili için de dopdolu bir program hazırladı. Etkinlik programının detayları: Rengarenk kupalar (6-12 yaş): Bu atölyede çocuklar önce Salvador Dali’yi tanıyor daha sonra sanatçının resimlerini inceleyerek Dali’nin sürreal kaleminden aldıkları ilhamla kendi porselen kupalarını tasarlıyorlar. 25 Ocak, Cumartesi 14.15 – 15.30’da düzenlenecek etkinliği bilet fiyatı: 20 TL.

Yıldızlı Gece’deki yıldızlarla buluşacaklar

YILDIZ sanatları (6-12 yaş): Atölyede çocuklarla bir kağıdın içindeki güzelliği görebilmek için sanat, ortaya çıkarabilmek için matematiksel tasarım ve bu işi kurallara bağlamak için de bilimsel düşünceyi kullanıyoruz. Çocuk, Vincent Van Gogh’un en ünlü eseri “Yıldızlı Gece” tablosundaki yıldızlarla buluşacak. 1 Şubat’taki etkinliğin fiyatı 20 TL.

Yaratıcılık çocuk oyuncağı


YARATICILIK çocuk oyuncağı (6-10 yaş): Resimlerini boyamak için kullandıkları kalemlerle bu kez maket oyuncak üreten çocuklar, tasarımlarını ikonik sanat desenleriyle bezerken bir yandan da dünyaca ünlü ressamları ve onların ünlü tablolarını inceliyorlar. Çocuklar, atölyeden kendi yaptıkları sanatsal oyuncak maketler ile ayrılıyorlar. 1 Şubat’ta düzenlenecek etkinliğin bilet fiyatı 20 TL.

AİLECE mozaik (4-12 yaş):

Bu hafta sonu bir değişiklik yapın ve ailece eğlenceli bir atölyeye katılın. Akbank Sanat’ta düzenlenen “Ailece Mozaik Atölyesinde, “Millefiori” tekniğiyle birbirinden renkli ve yaratıcı mozaikler hazırlayabilir, çocuğunuz ile birlikte hem eğitici hem de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bolca yoğurma, hayal gücü, eğlence ve yaratıcılık! Bakalım çocuklarla büyüklerin hayal birlikteliğinden ortaya ne çıkacak? 25 Ocak, Cumartesi 11.00 — 12.30. Bilet Fiyatı: 30TL (1 çocuk + 1 yetişkin).

Çocuklar ülkesine davet!

Çocukların ülkesi KidZania‘da, çocuklar, birlikte doya doya eğlenirken yeni şeyler öğreniyor. KidZania’da, 4 -14 yaş arasındaki çocuklar, birbirinden eğlenceli 65 aktivite alanında hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirme olanağı buluyor.
Öte yandan çocuklar, Akbatı’da gerçekleşecek iki ayrı tasarım atölyesiyle yaratıcılıklarını geliştirecekler. Akbatı’da; ilk olarak 17-26 Ocak tarihleri arasında LEGO® ile Genç Mucitler Atölyeleri kullandıkları makineleri inşa edecek. K’NEX® ile Hayvanlar Dünyası Atölyesi’nde ise çocuklar hayvanlar âlemini keşfedecek. 27 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek etkinlikte 4-5 yaş grubu denizatı, kelebek, ördek modelleri tasarlayacak. Dilediğiniz atölyeye katılmak için biletleri Biletix’ten ya da Akbank Sanat Danışma’dan temin edebilirsiniz.

‘Uçan Yumurcaklar


YER çekimine meydan okuyan birbirinden yetenekli ‘Uçan Yumurcaklar’ ekibi altı gösteriyle sömestr tatilinde Türkiye’ye geliyor. Gösteri; yüksek tempoda akrobasi, jimnastik, dans ve komedi şovunu içinde barındırıyor. Ancak gösterinin asıl merkezi; birbirinden genç yeteneklerin içinde barındırdığı yaşam sevinci ve bunu sanatla birleştirmeleri. Yumurcaklar ekibi, 7 ila 21 yaşları arasındaki 55 çocuk ve gençten oluşuyor. 400 kişi arasından seçilen birbirinden yetenekli 30 çocuğun sergilediği bu muhteşem gösteriyi 25 Ocak-30 Ocak tarihlerinde TİM Show Center’da izleyebilirsiniz. Biletler, Biletix ve TİM Show Çenter gişesinde…

Sinemada çocuk şenliği


ÇOCUKLARIN tatili en verimli geçirebilecekleri yerlerden biri de hiç şüphesiz ki hayal dünyalarını genişletip, yaratıcılıklarını artırarak eleştirisel düşünme becerilerini geliştirebileceği sinema salonları… Üstelik sömestr tatili vesilesiyle gösterime giren birçok çocuk filmi de bulunuyor. Tüm çocukların Cinemaximum’larda keyifle izleyebilecekleri filmler arasında Gamonya Hayaller Ülkesi, Dolittle, Kuzular Firarda: Uzay Parkı, Kirpi ve Saksağan: Sevimli Uzay Kahramanları, Maceracı Yüzgeçler: Büyük Gösteri ve Kutup Köpekleri yer alıyor.

Eğlencenin başkenti
Yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğündeki 600 dönümlük arazi üzerinde kurulan Vialand (İsfanbul), masalsı bir dünyaya yolculuk yapmak isteyen çocukları, yarıyıl tatilinde de bekliyor. Girişinde büyük bir şatonun yer aldığı Vialand, “Oyun Dünyası”, “Efsaneler Dünyası” ve “Macera Dünyası” bölümlerinden oluşuyor. “Macera Dünyası” bölümünde, Adalet Kulesi (Tower Ride), Çılgın Nehir (Rafting Ride), Viking (Splash Coaster), Jetski, King Kong, 360, Maceraperest (Family Coaster), Nefeskesen (Roller Coaster), Hayal Perdesi gibi 50’den fazla ünite yer alıyor.

Miniatürk

Antik Çağ’dan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya kadar, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiren Haliç’teki Miniatürk, masalsı bir yolculuğa çıkmak isteyen çocukları yarıyıl tatilinde de ağırlayacak.

Rahmi M.Koç Müzesi

Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtinde, yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan Rahmi M. Koç Müzesi, Mustafa Koç Binası, Tarihi Hasköy Tershanesi, Açık Hava Sergileme Alanı olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Müzede, Atatürk bölümü, kara yolu ulaşımı, demir yolu ulaşımı, denizcilik, havacılık, tipo baskı atölyesi, yaşayan geçmiş, makineler, iletişim, bilimsel aletler, modeller ve oyuncaklar olmak üzere çok sayıda bölüm bulunuyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Şair ve yazar Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi‘nde, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunuyor.

Barış Manço Müzesi

Şarkılarıyla yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da gönüllerinde taht kuran Barış Manço‘nun yaşadığı, eserlerini ürettiği ve Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Moda’daki evi de yarıyıl tatilinde ziyaretçilerini bekliyor. Barış Manço’nun bal mumu heykeli, Türkiye’nin adresini ezbere bildiği bu evin antresinin sağında, bestelerini yaptığı kuyruklu piyanosunun başında ziyaretçilerini karşılıyor.

Viasea Akvaryum

İstanbul’un yeni eğlence mekanlarından Tuzla’daki Viasea Akvaryum, Tema Park ve Aslan Park ile ziyaretçilerine geniş bir eğlence yelpazesi sunuyor. Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan Viasea Akvaryum’da, farklı iklim kuşakları içerisinde yaşayan binlerce deniz altı canlısının yaşamlarını gözlemlemek mümkün.

Eğitim ve eğlencenin bir araya geldiği Viasea Akvaryum’da, 47 farklı temalı sergide 12 binin üzerinde deniz canlısı ziyaretçilerini bekliyor.

Uçurtma Müzesi

İstanbul’un yeni eğlence mekanlarından Tuzla’daki Viasea Akvaryum, Tema Park ve Aslan Park ile ziyaretçilerine geniş bir eğlence yelpazesi sunuyor. Dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan Viasea Akvaryum’da, farklı iklim kuşakları içerisinde yaşayan binlerce deniz altı canlısının yaşamlarını gözlemlemek mümkün. Eğitim ve eğlencenin bir araya geldiği Viasea Akvaryum’da, 47 farklı temalı sergide 12 binin üzerinde deniz canlısı ziyaretçilerini bekliyor.

Çikolata Müzesi

Esenyurt’taki Çikolata Müzesi, çikolataya düşkünlükleri dolayısıyla hiç kuşkusuz çocukların ilgiyle gezecekleri müzelerin başında geliyor. Bu müzede, çikolatadan yapılan Türk İslam sanatının şaheserleri, dünya sanatının başyapıtları, masal kahramanları, ünlü efsaneler, şelaleler yer alıyor. Sanatçılar Salonu’nda aralarında Pablo Picasso’nun da bulunduğu, dünya sanatına yön veren sanatçılardan, Osman Hamdi Bey’in meşhur tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi’ne kadar birçok eser ve sanatçının çikolatadan heykelleri bulunuyor.

İstanbul Bilim ve Teknoloji Müzesi

Gülhane Parkı içerisinde saray sur duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi‘nde, Müslüman bilim adamlarının astronomi, coğrafya, matematik, kimya, optik, tıp, mimari, savaş teknolojisi gibi alanlarda ortaya koydukları eserlerin model ve maketleri sergileniyor. Müze, toplam 570 alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu ile alanında Türkiye’de ilk. Astronomi, saat teknolojisi, denizcilik, savaş teknolojisi ve tıp bölümlerinin bulunduğu müzede, madenler, fizik, matematik-geometri, şehircilik ve mimari, optik, kimya ve son olarak da coğrafya ile ilgili harita ve çeşitli harita çizimlerinin sergilendiği bölüm bulunuyor.

Madame Tussauds Müzesi

Dünyanın en ünlü bal mumu heykel müzesi Madame Tussauds‘da, tarihi ve kültürel kahramanlar ile geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü ismi yer alıyor. Müzede, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezinti yapılırken, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızının bal mumu heykellerini görmek mümkün.

Müzede tarih ve liderler bölümünde Mustafa Kemal Atatürk, Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet, müzik bölümünde Zeki Müren, Madonna, Beyonce, MFÖ, Barış Manço, bilim ve kültür bölümünde Mona Lisa, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, spor bölümünde Maria Sharapova, Rafael Nadal’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda ünlünün heykeli bulunuyor.

İstanbul Akvaryum

Çocuklar için bayram tatilini değerlendirebilecekleri bir başka seçenek ise doğa ve canlılarla vakit geçirebilecekleri etkinlik alanları. Deniz canlılarına ilgi duyan çocuklar, dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum‘da, Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17 tema ve yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapabilecek. Kırmızı karınlı piranalar, limon köpekbalığı, Rus mersinleri, orfozlar, palyaço balıkları, gentoo penguenleri, çocukların İstanbul Akvaryum’da ilgisini çekecek canlılar arasında bulunuyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi olan Darıca Hayvanat Bahçesi‘ni ziyaret edenler, aslandan maymuna, timsahtan boz ayıya, farklı türlerde kuşlardan sürüngenlere kadar çok sayıda canlıyı görme imkanı bulacak.

Torium Snowpark

Torium alışveriş merkezinin içinde yer alan Snowpark da İstanbul’un ortasında kayak keyfi yaşatıyor. Kayağın yanı sıra snowboard ve snowtubbing (kızak) yapılabiliyor. Profesyonel hocalardan ders alınarak, sıfırdan kayak öğrenilebiliyor ya da kayma deneyimi artırılabiliyor.

Forestanbul

Macera parkı Forestanbul da, aileleriyle birlikte heyecan ve eğlence dolu bir gün geçirmek isteyen çocukları bekliyor. 13 metre yüksekliğindeki tırmanma duvarı, 14 metre yükseklikten ormanın içerisine doğru kayılan zipline, dev eğlence salıncağı, ağ parkuru, harita ve pusulaların izinde hedefe ulaşılan oryantiring parkurları, ziyaretçilerine spor ile iç içe bir eğlence imkanı sunuyor.

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi

Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde bulunan Balıkçı Kenan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi de, sömestir tatilinde minik misafirlerini bekliyor. Müzede, hamsi ve istavritten köpek balıklarına, vatozlara kadar, denizlerimizde yer alan canlıların mumyalanmış çeşitli örnekleri sergileniyor.

Yaklaşık 1,2 tonluk orkinos ile dünyanın en büyüklerinden olduğu belirtilen 2,5 metre kuyruk uzunluğu bulunan vatozların da yer aldığı müze, uzun süren bir çalışmayla hazırlandı. Sergilenen deniz canlıları, her yıl özel bakımdan geçiriliyor. Yaklaşık 41 ton deniz canlısının mumyasının yer aldığı müze, ücretsiz olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Legoland

Legoland, İstanbul’da ailelerin 3-10 yaş arasındaki çocukları ile yaratıcılık dünyasını keşfedip eğlenebileceği kapalı eğlence merkezlerinden biri. Eğlence ve rengarenk lego parçaları ile dolu Legoland’da çocuklar, Space Missions’da uzayın derinliklerini, Miniland’da Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camisi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile İstanbul’un ve dünyanın simge haline gelmiş ünlü yapılarını keşfetme imkanı bulurken, uzmanından binaların, ilginç hayvanların ve güçlü kahramanların nasıl oluşturulduğunu öğrenebilecek.

kentimistanbul


Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Haziran

Temmuz 2020

Ağustos
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
29
30
1
2
3
4
5
Etkinlikler için Temmuz

1st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

2nd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

3rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

4th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

5th

Etkinlik Yok
6
7
8
9
10
11
12
Etkinlikler için Temmuz

6th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

7th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

8th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

9th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

10th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

11th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

12th

Etkinlik Yok
13
14
15
16
17
18
19
Etkinlikler için Temmuz

13th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

14th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

15th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

16th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

17th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

18th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

19th

Etkinlik Yok
20
21
22
23
24
25
26
Etkinlikler için Temmuz

20th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

21st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

22nd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

23rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

24th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

25th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

26th

Etkinlik Yok
27
28
29
30
31
1
2
Etkinlikler için Temmuz

27th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

28th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

29th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

30th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Temmuz

31st

Etkinlik Yok