Belediyeler Röportajlar Silivri

Silivri halkına müjdelerini verdi

Bengü Türk TV ekranlarında önemli açıklamalarda bulunan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, yüzme havuzundan otoparka, köy kütüphanelerinden tiyatro sahnelerine kadar yeni müjdeler verdi.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Bengü Türk TV’de Bilge Sebilcioğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Başkanlar Konuşuyor” programının canlı yayın konuğu oldu. Silivri’de devam eden çalışmalar ve yeni projeler üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, 2020 yılında önemli projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Kapalı Yüzme Havuzu yapımı, Engelsiz Park Projesi, otopark projeleri, köy kütüphaneleri, okullara tiyatro sahneleri, tarım projeleri, tasarruf politikaları ve sosyal projeler üzerine bilgiler veren Başkan Yılmaz, “İnsanlar doğru iş yaptığınızı gördükleri zaman sizi kucaklıyor.” dedi. Bilge Sebilcioğlu’nun sorularıyla başlayan programda Başkan Yılmaz’ın açıklamaları şu şekilde:

İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Silivri’yi nasıl tanımlıyorsunuz?
Sizin de ifade ettiğiniz gibi 39 tane ilçesi olan bir şehirde yaşıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu şehirlere katması gerekenler var ama bu şehirlerin de, bu ilçelerin de İstanbul’a katması gereken değerler var. Bu anlamda Silivri, İstanbul için büyük bir şans. Yani şöyle ifade edeyim, biz seçim sloganlarımızın ana temasını ‘Marka Kent Silivri’ye oturttuk. Marka Kent Silivri’nin İstanbul’a katacağı çok değerler var. İstanbul’un dışında, dış çeperinde, Avrupa’ya açılan kapısı ama Marmara Denizi’ne 42 km sahiliyle en uzun kıyısı olan ilçe.
Tarım ve hayvancılık yapılacak topraklarıyla İstanbul’un en büyük ilçesi. 500 km2 ekilebilir dikilebilir arazisi var. Yine 860 km2 arazisiyle İstanbul coğrafyasının yaklaşık 5/1 ‘ini oluşturuyor. Tarihi dokusu 7000 yılın üzerinde. İstanbul’un Fethi’nin başladığı şehir. Yine Osmanlı İmparatorluğunun 2. imparatoru Orhan Gazi’nin Bizans prensesiyle Silivri’de, Kale Park’ta evlendiği tarihi kitaplarında yer alıyor. Onun için Silivri tarihi dokusuyla, doğal güzellikleriyle, insanların hoşgörü kültürüyle bir arada olduğu hala bir kasaba hüviyetini taşıyor. İnsanların hafta sonu İstanbul’un şehir gürültüsünden, stresinden çıkıp; bir tatil rotası, bir hafta sonu kaçış rotası olabilecek tüm özellikleri üzerinde barındırıyor. Onun için biz Silivri’nin doğasını, çevresini kirletmeden, yatay mimariyi devam ettirip, sanayileşme noktasında bacasız bir sanayiyle ama tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımız, deniz; denizden faydalanan balıkçılık, liman olmazsa olmazımız ve insanların hafta sonu geleceği, iki gün nefes alacağı, dönüşte de tarhanasını, turşusunu, bulgurunu, eriştesini, doğal ürünlerini alıp döneceği müthiş bir kasaba…

PLANLI BİR SİLİVRİ’YE KAVUŞACAĞIZ
Planlı Silivri dediniz. Nasıl bir planlama yapacaksınız?
Şimdi iyi bir planınız yoksa ne iş yaparsanız yapın başarısız oluyorsunuz. Silivri 2009 yılında belde belediyelerinin kapatılmasıyla Selimpaşa’dan Gümüşyaka’ya 7 tane belde belediyesini bünyesini almış ve her birinin ayrı imar planları nedeniyle bütüncül bir plansız ve keşmekeş içinde kalmış. Bütüncül bir anlamda Silivri’nin planlarını yapacağız ve bu imar problemlerini, bu plan problemini ortadan kaldıracağız. Çalışmalarımız çok hızlı devam ediyor. Planlı bir Silivri’ye az kaldı ama bu planlamalar 2-3 yıl sürecek. Vatandaşlarımız da biraz sabretsinler. Sonunda organize tarım ve hayvancılık yapılabilecek arazilerin, imara açılan yerlerin, mutlak tarım arazilerinin hepsinin belirlendiği, içinde hiçbir keşmekeşin olmadığı planlı bir Silivri’ye kavuşacağız hep beraber.

En büyük problem ulaşım konusu herhalde?

Evet ulaşım konusu şöyle bir problem: Üç vatandaştan ikisi bana diyor ki ‘Metrobüs, metro Silivri’ye ne zaman gelecek?’ Bununla ilgili yetki İBB’de. Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm yetkililere ilettik. Konuyu takip ediyoruz. Silivrili hemşerilerimiz de bundan müsterih olsunlar, inşallah en kısa zamanında bu problem de çözülür diye düşünüyorum.

Silivri’den Edirne’ye hızlı tren projesi mi var?
Evet, o merkezi hükümetimizin, Ulaştırma Bakanlığımızın bir projesi. O da devam edecek. Silivri ile Edirne arasında hızlı treni bize hediye edecekler. Sayın Binali Yıldırım bu işin fikir babası. Buradan hem kulaklarını çınlatmış olalım, hem de teşekkür edelim.

SİLİVRİ TARIM ÜRÜNLERİYLE ÖN PLANA ÇIKACAK
Pazar alanları projesinden de bahsedebilir miyiz?
B
en seçim boyunca tarım ve hayvancılığa, yani İstanbul’da kırsal diye tabir ettiğimiz Silivri’nin, büyük coğrafyasındaki bu fırsata hep vurgu yaptım. Silivri başlı başına İstanbul’un tüm yaş sebze, meyve, hayvansal ürün, süt, peynir gibi bütün gıda ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahip. Onun için İstanbul’un hem tarım ve hayvancılık hem gıda üssü olabilecek potansiyeli bulunan Silivri’nin bu özelliklerini ortaya çıkaralım dedik. Siyasi geleneğimizdir, Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin de üslubudur. Bu memleketin her noktasında hizmet eden, taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyoruz. Benden önceki belediye başkanına teşekkür ederim. Çünkü Türkiye’deki tarım lisesi olan tek belediye Silivri Belediyesi. Bir de Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezimiz var. Bu merkezi biz daha işlevsel, daha fonksiyonel hale getirdik. Fide üretiyoruz, çiftçilerimize modern tarımın nasıl yapılacağı konusunda danışmanlık yapmaya başlıyoruz, eğitimler veriyoruz. Namık Kemal Üniversitesi ile beraber geleneksel tarımı bırakmaları, alternatif ürünlere yönelmeleri noktasında onlara öncülük ediyoruz. Ayrıca şuanda Silivri Belediyesi’ne ait daha önce hiç ekilmeyen 300 dönüm arazide arpa tohumu ektik. Dedik ki biz milli yerli tohum üretelim ve bu ektiğimiz arpadan elde edilen tohumu bedelsiz bir şekilde çiftçiye verelim. Yaklaşık 200 ton arpa hasadı bekliyoruz. Bunları 500’er kg olarak dar gelirli, küçük çiftçiye bedelsiz olarak vereceğiz. Alacağı ürünün samanı ve bizim vereceğimiz arpayla da yaklaşık 8.000, 10.000 hektar arazi işleyecek. Ben şunu söylemiştim; Silivri’nin problemleri etrafında siyasi kaygıdan, ideolojiden uzak, herkes bir gün el ele tutuşacak. Bu projeye çeşitli siyasi partilerden tarım paydaşları sponsor oldular. Sıfır maliyetle yaptık. Bize tohum veren, ilaç veren, gübre veren, bu tarlanın sürümünü yapan, ekimini yapan bütün paydaşlara, arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Biz Silivri’de festivaller yapıyoruz. 6 tane festivalimiz var. Bu 6 festivalin yalnızca biri börek festivali. Diğerlerinin tümü tarımsal üretime dayalı. Yoğurt, kavun, karpuz, bamya, domates, lavanta. Bunlarla İstanbul’da ve Türkiye’de, Silivri’yi tarımsal ürünleriyle ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.

İNDİRİMLİ SU KONUSUNUN TAKİPÇİSİYİZ
Su tarifesindeki değişikliklerle ilgili ne söyleyeceksiniz?
İ
stanbul’un 6 ilçesinin 33 köyü ilgilendiren bir su meselesi oldu. Daha önce bu 33 köy 1 TLden, kademeli olarak 1.5 TLden su kullanıyordu. Şimdi su 4 TL-6 TL arası oldu. Bundan vazgeçin, elinizi vicdanınıza koyun dedim. Bunu bir düzenleme ile normal köy tarifesi ile satacaksınız, Etiler’deki ev tarifesi gibi değil dedim. İBB başkanına söyledim. Zimmet çıkar mahkemeye veriliriz diyorlar. Gelin yasal düzenlemeyi beklemeden yeniden bu suyu bu fiyattan verelim dedim. Çünkü İSKİ’nin böyle bir yetkisi var. Kanun diyor ki % 70’i geçemezsin. Bu süre dolduğunda sen bunu % 400 zamlandır deniliiyor. Ben bu konunun takipçisi olacağım. Beni Silivri’deki 6 köyümüz ilgilendiriyor. Diğer köylerdeki vatandaşlarımız da bilsin, İBB’de de Ankara’da da bu konunun takipçisi olacağım. Eninde sonunda bu suyu 4’te 1 fiyata indireceğiz. Zamlı alınan sular için de tüketicilerin, çiftçilerin dava açtığını biliyorum. Çıkacak sonuç onların lehine olacak. Sabretsinler bu konuyu da çözeceğiz.

MÜZİK OKULU PROJESİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ
Hanımefendilere yine şunu da söylemiştim, 8’inci sınıfı bitiren her çocuğun özel okul ile devlet okulu arasındaki makasın her geçen gün açıldığı yerde, o makası kapatmaya talibim. Dedim ki 8’inci sınıfı bitiren her çocuk bir yabancı dil konuşabilsin, bir spor dalında lisanslı sporcu olsun, bir müzik aleti bir enstrüman çalabilsin. Böyle donanımlı gençler, ülkesini milletini karşılıksız seven gençler yetiştirelim dedim. Ücretsiz kreşlerimiz, ücretsiz müzik okullarımız, ücretsiz etüt merkezlerimiz, spor okullarımız olacak dedik. Bunları yazın hayata geçirdik, kışın da daima hayata geçireceğiz. Şimdi de bir büyük Müzik Okulu Projesi üzerinde çalışıyoruz. Kültür, sanat, spor, Silivri’de yaygınlaşıyor. Her köyde tiyatro oynanmasını istiyoruz. Uygun salonlarımızın olmadığı yerlerde, okullarımızdaki salonlar organize edilene kadar şehrin merkezindeki tiyatrolarda sizi misafir edeceğim dedim ve başladık. Taşımalı sistem ile her köyümüzden 50’şer bayanı alıyoruz, tiyatroya getiriyoruz. Yine dönüşte bir çay ikram edip köylerine tekrar geri bırakıyoruz. O kadar güzel sahneler oluyor ki görmelisiniz. Geçen Kurfallı Köyünden bir hanımefendi; ‘Ben 65 yaşındayım, hayatımda ilk kez tiyatro izleyeceğim sayende’ dedi. Bunu aynı şekilde İBB Meclisinde de söyledim. ‘Stratejik planınızda göremedim ama şehir tiyatrolarını Reşat Nuri Gültekin’de, Kağıthane’de vs. İstanbul’un merkezinde oynatıyorsunuz. Çatalca’daki bir hanımefendi, Şile’deki Silivri’deki bir hanımefendi nasıl gelecek bu tiyatroları izleyecek? Bu konuda Ekrem Başkan arkadaşlara talimat verdiğini söyledi. Biz sanatı, sporu, her yere yaygınlaştırmak zorundayız.

KÜTÜPHANESIZ KÖY KALMAYACAK

İlk kez Bengü Türk Tv aracılığı ile paylaşmış olayım; 18 köyümüzde ‘Kütüphanesiz köy kalmasın’ diye bir kampanya başlatıyoruz. Bir ay gibi çok kısa bir sürede tüm okullarda, çocuk kitaplarından romanlara kadar köy kütüphanelerini yapacağız. Bir sonraki proje de onu da söylemiş olayım; devlet okullarında tiyatro sahnesi. Bizim çocukluğumuzda piyesler vardı. 23 Nisan’da biz piyesler oynardık. Yine bunların oynanabilmesi için tiyatro sahneleri yapacağız. İlkini Kadıköy’de yaptık. Olcay Ozcan şehidimizin adına bir kütüphane ve Ziya Gökalp Tiyatro Salonu’nu okulumuza köyümüze kazandırdık. Yine bilgisayarsız köy okulu kalmaması yönündeki çalışmalarımız da arkasından gelecek. Biz eğitime, spora, sanata devam edeceğiz.

Dünyada kentlerin gelişmişlik seviyesi engellilere verdikleri değer ile ölçülür. Bu konuda Silivri Belediyesi’nin çalışmalarından bahsedebilir miyiz?
Tabi ki. Biz engelsiz bir şehir nasıl yapabiliriz diye kafa yoruyoruz. Yaklaşık 3000’e yakın, çeşitli düzeyde engelli vatandaşımız var. Bir iftar programında engelli aileler ile buluştuk.
Orada bir teyze, ‘Evladım zihinsel engelli bir çocuğum var. Hayattan hiçbir beklentim yok ama bir çay içmeye bile vaktim yok. Çünkü kızımı 1 dakika olsun bırakacak kimsem yok.’ dedi. Biz o engelli kardeşlerimizin bizim merkezlerimize bırakıp ailesinin bir hava alabilecekleri, bir alışverişe çıkabilecekleri, bir pazara çıkabilecekleri, sosyalleşebilecekleri zaman dilimini onlara yaratmak için koordinasyon merkezini yapmak zorundayız. Bundan bir ay önce sıfır maliyetle, yatağından tekerlekli sandalye kadar bir tır dolusu yardım geldi. O konuda destek olanlara teşekkür etmek istiyorum. Bunlar tabii ki lojistik şeyler. Engelli kardeşlerimizi ve onların ailelerini anlayabilmemiz çok önemli. Biz merhum İbrahim Arıkan’ın çok kıymetli kızı Ebru Hanımefendi ile bir ilki yapacağız. Sosyal sorumluluk projesi olarak bağışçı mantığıyla Türkiye’de belki de tek olan Engelsiz Parkı inşa edeceğiz. Görme engelli çocuklarımızın, vatandaşlarımızın, bisiklet bineceği bir parkurun dahi içinde olduğu park hayal ediyoruz. Engelli çocuklar ile engelsiz çocukların eğlenerek öğrenecek bir bilim parkını Silivri’ye hediye edeceğiz. Milli Emlak’tan bir tahsis bekliyoruz, çok kısa bir süresi kaldı. Yazışmalarımız bitti. İnşallah yaz aylarında bunu bitirmiş Silivri’nin hizmetine sunmuş oluruz diye düşünüyorum.

Yüzme Havuzu Projeniz var. İsterseniz ondan da bahsedelim.
Çok enteresan, üç hanımefendinin ikisi bana ‘Yüzme havuzu yapacak mısın’ diye soruyor. Araştırdım, İstanbul’da yüzme havuzu olmayan iki ilçeden biri de Silivri. Kapalı yüzme havuzu yok! Bu konuda Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkür ederim. Spor Toto Genel Müdürü’ne teşekkür etmek istiyorum. Bir sponsorluk anlaşması yaptık. Yüzme havuzunun yapımı için destek verdiler, ama biz projeyi daha üste taşıdık. Bir Gençlik Merkezi’ne çeviriyoruz. Hanımların pilates yapacağı, doğum öncesi antrenmanlar yapacağı, çocukların masa tenisi oynayabilecekleri bir gençlik merkezi ve yüzme havuzu haline getirdik. Çok yakında ihaleye çıkacak. Herhalde yazın ortalarına doğru kapalı yüzme havuzunu yetiştireceğiz. Buradan Silivri’mize de müjdemiz olsun.

Son olarak söylemek istediğiniz?
Hem Silivrili hemşehrilerimize hem İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza, tüm yurttaşlarımıza 2020 yılının esenlik, huzur, getirmesini temenni ediyorum. Sizlere de yayın hayatınızda tekrar tekrar başarılar diliyorum.

Kaynak: Büyükçekmece Gazetesi

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Mart

Nisan 2020

Mayıs
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
30
31
1
2
3
4
5
Etkinlikler için Nisan

1st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

2nd

Etkinlikler için Nisan

3rd

Etkinlikler için Nisan

4th

Etkinlikler için Nisan

5th

Etkinlik Yok
6
7
8
9
10
11
12
Etkinlikler için Nisan

6th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

7th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

8th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

9th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

10th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

11th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

12th

Etkinlik Yok
13
14
15
16
17
18
19
Etkinlikler için Nisan

13th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

14th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

15th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

16th

Etkinlikler için Nisan

17th

Etkinlikler için Nisan

18th

Etkinlikler için Nisan

19th

20
21
22
23
24
25
26
Etkinlikler için Nisan

20th

Etkinlikler için Nisan

21st

Etkinlikler için Nisan

22nd

Etkinlikler için Nisan

23rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

24th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

25th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

26th

Etkinlik Yok
27
28
29
30
1
2
3
Etkinlikler için Nisan

27th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

28th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

29th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

30th

Etkinlik Yok