Gezi Nereleri Gezmeli

İstanbul’un sanat kokan müzeleri

Tarihi geçmişi ile aslında kentin kendisi bir müze gibidir. Bunun yanında ondan fazla tarihi müzeyi, altmışa yakın özel müzeyi ve bir çok sanat müzesini de gezmek isterseniz geniş bir zaman ayırmanız gerekecektir. Sizler için öncelikle benzerlerin pek çok kentte bulamayacağınız sanat müzelerini derledik:

Doğançay Müzesi

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi, kapılarını 2004’te halka açtı. Türk resim sanatının ünlü ressamlarından Burhan Doğançay ve babası Adil Doğançay’a ait resimlerin sergilendiği bir mekan. 3 katlı mekan, resim sanatını sevenler için tavsiye edilebilecek bir müze. Hem Taksim de çok kolay bir yerde, İstiklal Caddesi’nde yer alıyor, hem de ücretsiz.

Ulaşım: 

Adres : Balo Sokak No: 42, Beyoğlu 34335 İstanbul Türkiye
Telefon : 212-244 7770-71
Web : www.dogancaymuseum.org

Sadberk hanım müzesi

Vehbi Koç Vak14 Ekim 1980 tarihinde Sarıyer Büyükdere’de Azaryan Yalısı olarak adlandırılan binada Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’un anısına ve O’nun kişisel koleksiyonlarını sergilemek üzere açılmış Türkiye’nin ilk özel müzesidir. Sadberk Hanım Müzesi ilk açıldığında yaklaşık 3 bin esere sahip iken günümüzde bu rakam 18 bini aşmıştır

Adres: Piyasa Cad. No:25-29, Büyükdere
Tel: (0212) 242 38 13 – 14

Kariye müzesi

Kariye Müzesi Bizans döneminde kilise, Sultan Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra cami olarak kullanılmıştır. Edirnekapı’da yer alan müzeye Müzekart ile girebilirsiniz. Freskler bozulmadan günümüze kalmış. Hz İsa ve Hz Meryem’e dair mozaiklerden etkileneceğinize eminiz. Bir rehber kitap ile rahatlıkla gezilebilir. Kariye müzesi m.s. 6 yy. kadar giden bir geçmişe sahiptir. İlk kilise olarak dizayn edilerek yapıldığında etrafında manastır kompleksi oluşturan birçok yapılar yapılmıştı. Bu yapılar zamanla yıkılarak günümüze ulaşamamıştır.

Adres: Ayvansaray mah. Kariye Cami sok. No:26 – Fatih / İstanbul

Telefon: 0212 6319241

Türk ve İslam eserleri müzesi

Türk ve İslam eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesi olma özelliğine sahiptir.1914 yılında Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi İmaretler bölümünde kurulan müze, 1965-1983 yılları arasında onarılan İbrahim Paşa Sarayı’na taşınmış ve 1983 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Zamanında Damat İbrahim Paşa’nın kaldığı saray. Bu müzede özellikle Cizre cami kapısı ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e ait eşyalar görülebilir. Müzenin kabe ile ilgili kutsal emanetler kısmı, Kabe örtüsü ve Kabe anahtarı özel bölümleri olarak dikkat çekiyor. Müze kart ile giriş yapılabiliyor.

Ulaşım: 

Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı ile ulaşılabilir.
Telefon: 

0 (212) 518 18 05

Adres: Adres : At Meydanı Sok. No:46 İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet/İstanbul

E-Posta: tiem@tiem.gov.tr

Borusan Contemporary

Borusan Contemporary,Rumelihisarı sahilinde yer almaktadır. Perili Köşk,Borusan Holding tarafından alınıp ofis/müze konseptine dönüştürülmüştür.Çok önemli çağdaş sanatçıların eserleri burada ücretsiz olarak sergilenmektedir. Pazar günü kahvaltıdan sonra Rumelihisarına doğru yürüyüş rotanıza ilave edebilirsiniz.

Adres:

Baltalimanı Hisar Cad. Perili Köşk No:5 34470
Rumeli Hisarı/Sarıyer İstanbul Türkiye

Telefon: 0 212 393 52 00

İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, Karaköy’deki yeni binası tamamlanana kadar tüm faaliyetlerini sürdüreceği geçici mekânına taşındı. İstanbul Modern, koleksiyon ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, kafe ve mağazasıyla Beyoğlu’ndaki tarihi binasında ziyaretçilerini ağırlıyor. Beyoğlu’nda Eczacıbaşı ailesi tarafından açılan ve içinde sergiler etkinlikler yapılan bir yerdir. Perşembe günü ücretsiz gezilebiliyor. Diğer günlerde ise ücretsiz hizmet veriyor.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

20 Eylül 1937’de Atatürk’ün emriyle, Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde kurulan Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar Müzesidir. Müzenin bulunduğu bina, 1856 yılında, Veliaht Dairesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın da mimarları Karabet Balyan ve Nikoğos Balyan tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bina ampir, barok ve rokoko üsluplarının bir sentezidir. Tophane’deki mekan ilk olarak kapılarını İstanbul Bienali ile açtı. En üst katındaki kafe, manzara eşliğinde kahve için harika..

Adres: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi 80700 Beşiktaş/İSTANBUL

Tel : 0212 261 42 98-99  
Faks: 0212 261 15 88

Resim Heykel Müzesi

Dolmabahçe Sarayı’nın uzak tarafında yer almaktadır.  Şeker Ahmet Paşa Çay Evi’nde Boğaz’ı izleyerek. tarihin içinde kahvenizi içtikten sonra, Veliahd Dairesi’nin odalarında mimari ve resimlerin içinde geçmişe uzanın. Harika bir yer.

Mozaik Müzesi

Sultanahmet caminin arka tarafındaki caddeden yürürseniz sahil tarafında yer alan müzedir. Müzekart geçerlidir Sultanahmet Camisinin, denize bakan tarafında bulunan Arasta’nın içinde yer alır 1500 yıl öncesinden kalan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, 1953 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlandı. 1979’dan itibarense Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı bir birim oldu. 1982’de Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’yle Avusturya Bilimler Akademisi arasındaki protokolle başlanan restorasyon ve konservasyon 1997’de tamamlandı.

Adres: Arasta Çarşısı Sultanahmet Mahallesi
E-mail: ayasofyamuzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 02125181205

Mixer

Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren Mixer, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden, ve özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eden bir sanat platformudur. 2012 senesinde Tophane’de açılan Mixer, 2015 Aralık ayında Sıraselviler’deki mekanına taşındı. Mixer’in Sıraselviler’deki geniş ve çok amaçlı mekânı, iki ana bölümden oluşmaktadır. Bağımsız çalışan sanatçıların işlerinin belirli bir rotasyon içinde sergilendiği Açık Depo‘da sanatçılar, zaman içerisinde Süreli Sergi Alanı’nda solo veya karma sergi yapma imkânına da sahip olabilmektedirler.

Adres: Mumhane Caddesi, No:50, Kat: 0 & -1, Karaköy, İstanbul

Marmara Üniversitesi Müzesi

Marmara Üniversitesi Üniversitesi 1883 yılında kuruldu. Bu zarif Osmanlı binası, Dikilitaşlar ve Yılan Sütunu’nun arkasında Sultanahmet Meydanında yer almaktadır. Müze olarak hizmet vermektedir. Toplantı ve konferanslar da ağırlıklı olarak kullanılır. Cumhuriyet Müzesi, Sultanahmet Meydanı’nın güney tarafında, Örme Sütunun arkasında yer alıyor. Bina üzerinde Marmara Üniversitesi yazıyor, ancak müzenin girişi Üçler Sokak ile Şht. Mehmetpaşa Yokuşu’nun köşesinde kalan yapıdan sağlanıyor. Sultanahmet Meydanı’na ve dolayısıyla bu müzeye ulaşım için en uygun yol T1 tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inmek.

İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi

ÜNALAN metrosuna 500 m mesafede bulunan sanatsal grafik ve resimlerin yapıldığı ve sanatseverlerin buluştuğu bir merkez. Giriş ücretsiz 3. ve 4 kattan ibaret bir mekan içeride güzel eserler dönemine göre sergileniyor. MOGA, Anadolu yakasında, Acıbadem ile Göztepe arasında, Çamlıca tepesinin eteklerinde konumlanan bir muhitte, gelişmekte olan Ünalan mevkiinde ana üretim ve sunum binası olarak yapılandı. 2000 m2 kapalı alana sahip binanın çeşitli etkinlik ve amaçlara hizmet etmek üzere kurgulanmış altı katı bulunuyor. Giriş ve altındaki iki kat ile beraber toplam 1100 m2 sergileme alanı olarak tasarlanan bölümde, sürekli koleksiyondaki eserler dönüşümlü olarak sanatseverlere sunuluyor. Binanın birinci katında Artess, Süleyman Saim Tekcan Özgün Baskı Atölyesi üretim ve çalışmalarını sürdürmeye devam e diyor. İkinci katta Heykeltıraş Ali Teoman Germaner’in heykel atölyesi sanatseverleri karşılıyor. Binanın en üst katında ise müzenin kapsamlı sanatsal etkinliklerine ev sahipliği yapacak çok amaçlı bir salon bulunmakta. Dünyadaki karşılığı ile gerçek anlamında bir müze kavramına yaklaşılması amacıyla mekanda, görsel sanatların yanı sıra sanatın çeşitli alanlarındaki üretimler için de imkan yaratılıyor.

Ünalan, Keban Cd. No:20, 34700 Üsküdar/İstanbul

Ara Güler Müzesi

Türkiye’den az sayıdaki dünyaca ünlü fotoğrafçılardan biri haline gelen Ara Güler (Aram Derderyan, 1928 – 2018) ‘in yaşandığı ilginç bir sergi. Bomontiada binasında ölümünden sadece 2 ay önce açılan sergi, ziyarete değer.

Adres:Merkez Mah., Silahşör Cad., Birahane Sok. Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No:1, 34384 Şişli/İstanbul,

Türk İnşaat ve Sanat Müzesi

Türk İnşaat ve Sanat Müzesi, bahçe, sebil (çeşme), kütüphane, İslam ilköğretim okulu, İslam lise (medrese) ve büyük sınıftan oluşan binaların duvarlı bir kompleksidir (Klliye) dershane). Amcazade Hüseyin Paşa tarafından 1644 – 1702 yılları arasında yaptırılmıştır (mezarı bahçededir). Günümüzde, kompleks, fayans, ahşap eserler, aletler, metal işleri ve dekoratif duvar ve tavan dekorasyonları sergileyen bir müze olarak hizmet vermektedir. Bu çalışmaların bir kısmı, Kütüphane ve Sübyan Okulu arasındaki bahçe ve sınıf ile medres odaları arasındaki bahçe gibi açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. Bahçede, Fatih Camii’nden minyatür koniler, sütun başlıkları, havzalar, yazıtlar ve mimari eserler bulunur. Mezar taşları bölümünde mimar Ayaş’ın mezarı bulunmaktadır.

Adres: İskenderpaşa, Eski Saraçhane Sk. No:3, 34080 Fatih/İstanbul

Kentimistanbul.com

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Temmuz

Ağustos 2020

Eylül
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
27
28
29
30
31
1
2
Etkinlikler için Ağustos

1st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

2nd

Etkinlik Yok
3
4
5
6
7
8
9
Etkinlikler için Ağustos

3rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

4th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

5th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

6th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

7th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

8th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

9th

Etkinlik Yok
10
11
12
13
14
15
16
Etkinlikler için Ağustos

10th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

11th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

12th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

13th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

14th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

15th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

16th

Etkinlik Yok
17
18
19
20
21
22
23
Etkinlikler için Ağustos

17th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

18th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

19th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

20th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

21st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

22nd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

23rd

Etkinlik Yok
24
25
26
27
28
29
30
Etkinlikler için Ağustos

24th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

25th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

26th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

27th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

28th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

29th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Ağustos

30th

Etkinlik Yok
31
1
2
3
4
5
6
Etkinlikler için Ağustos

31st

Etkinlik Yok