Belediyeler Çevre Flaş Haber İstanbul

Arıtma tesisi niye iptal edildi?

Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi iptal edildi. Tesisin Haliç’i kirleteceği için iptal edildiğini açıklayan İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yapımı devam eden dört projeye ek olarak üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisini planladıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu günde 5 milyon metreküp arıtma kapasitesinin Tuzla 3.Kademe, Ataköy 2. Kademe, Baltalimanı ve Yenikapı’nın devreye girmesiyle 8 milyon metreküpe çıkacağını söyledi.

Başakşehir, Sarıyer ve Paşaköy’de üç yeni ileri biyolojik arıtma tesisin yapımını da planladıklarını bildiren Mermutlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin temel atma töreninin iptal edilmesi konusunda da bilgilendirmede bulundu.

Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Antma Tesisi’nde açıklamalarda bulunan Mermutlu, konum, nitelik ve maliyet bakımından sakıncalar oluşturmasının yanı sıra projeyi Haliç’i kirleteceği için iptal ettiklerini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Haliç’le ilgili hazırladığı rapora da açlık getiren Mermutlu, “İTÜ’ye 31 Ekim 2019 tarihinde müracaat ettik. 6 Kasım 2019’da İTÜ İnşaat Fakültesi Sekreterliği vasıtasıyla hazırlanan rapor bizimle paylaşıldı. Raporda, projenin İstanbul master planında benimsenen arıtma 
stratejileriyle uyumlu olmadığı, Haliç’e arıtılmış dahi olsa atık su deşarjının yapılmaması gerektiği ve mevcut sistemin devam ettirilmesinin doğru olacağı tespitinde bulunulmuş. Biz de aynı kanaatteyiz” şeklinde konuştu.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, İBB TV’ye açıklamalarda bulundu. 

Haliç’in üzerine titriyoruz 
“Projenin yanlış olduğu ve yapılmaması gerektiği hususunda kendimizden çok emindik. Ancak atladığımız konu olmaması adına İTÜ’ye müracaatta bulunduk. İTÜ, bu konuda bilimsel olarak güvendiğimiz, benim de mezunu olmaktan gurur duyduğum bir üniversitemiz. 31 Ekim 2019’da müracaat ettik.İTÜ, 6 Kasım 2019’da İnşaat Fakültesi sekreterliği vasıtasıyla bize 708323 kayıt numaralı bir rapor ulaştırdı. Dileyenler fakülteye başvurarak ulaşabilir diye tahmin ediyorum. Raporda, projenin İstanbul master planında benimsenen arıtma stratejileriyle uyumlu olmadığı,Haliç’e arıtılmış olsa dahi atık su deşarjının yapılmaması gerektiği ve mevcut sistemin devam ettirilmesinin doğru olacağı saptanmış. Biz de aynı kanaatteyiz. Rapora göre, bölgede 2,5 milyon nüfus artışı olsa dahi mevcut kapasite yeterli olacak. Ayrıca çok daha yüksek bir nüfus artışı olsa bile yine Haliç’in kıyısında bir arıtma tesisi düşünülemez. Baltalimanı ve Yenikapı gibi bu bölge için iki önemli alan var. Buraların kapasitesi artırılarak deniz kıyısında bir alan düşünülmelidir.”

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, projenin iptaliyle Haliç’e atık su deşarj edileceği yönünde beyanlarının doğruyu yansıtmadığı, aksine tesisin yapılması halinde kirlilik problemi oluşacağının altını çizdi. İSKİ’nin Haliç’i, denizleri ve Boğaz’ı koruma prensibinden hiçbir zaman vazgeçmediğini ifade eden Mermutlu, “Bazı tesislerin iptal edilerek Haliç’in, Boğazın ve Marmara Denizinin kirleneceği algısı oluşturulmak isteniyor. Bu son derece yanlış. En düşük kapasiteli atık su tesisi ile ilgileniyoruz. Marmara’ya, Haliç’e ya da Boğaza kirli su akmasını istemiyoruz” dedi.

Silahtarağa Tesisi projesinin barındırdığı sakıncalara dikkat çeken Mermutlu, “1999 İSKİ master planına göre Haliç’e arıtılsa dahi en küçük bir atık su girişinin olmaması gerektiği öngörülmüş Arıtma tesislerinin giriş ve çıkış parametreleri vardır. Arıtma tesislerinden çok nadir örnekler dışında içme suyu elde edemeyiz. Birçok kademeden sonra su içilebilir kaliteye ulaşabilir. Burada böyle bir amaç yok. Bu tesis ilk kez Silahtarağa’da inşa edilecekti. Ne gibi zorluklara sebebiyet vereceği bilinmiyordu. 1999 İSKİ master planına göre Haliç’in kenarında böyle bir tesise ihtiyaç yok. Bu bölgedeki atık sular güney tünel ve kollektörleri vasıtasıyla Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisi’ne, kuzey kollektörleri vasıtasıyla da Baltalimanı Atıksu Artıma Tesisi’ne taşınıyor. Bu iki tesisimiz ön arıtma tesisi. Ancak ilerleyen yıllarda ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. 22 yıldır bu sistem çalışıyor. Haliç’e en küçük atık su deşarjı söz konusu değil.”

Yer seçimi yanlış 
“Başlangıçta 30 bin metreküp/gün olarak düşünülmüş fakat sonrasında kapasite 435 bin metreküp/güne çıkarılmış. Nedenini sorduğumuzda izah edebilen kimseyi bulamadık.Sulama sadece yaz aylarında yapılabilir. 30 bin metreküp/gün su sulamada kullanılsa bile geriye 400 bin metreküp/gün gibi büyük bir su miktarı kalıyor.Bu suyun çıkışı için Haliç’ten başka yol bulunmuyor. Haliç’e yıllardır atık su vermezken. 1,5 milyardan fazla para harcayarak Haliç’e atık su vermek hangi mantığa sığar” ifadelerini kullandı.

İhtiyaç zaten karşılanıyor 
Haliç’e vereceği zararın yanı sıra bölgenin de bu tesise ihtiyacı olmadığını belirten Mermutlu, düşünülen bir tesis için Haliç’in yanlış seçim olduğundan söz etti. Mermutlu, “Buradaki yer altı su seviyesi yaklaşık 3 metre. Bu tür atık su tesislerinin 8 ila 10 metre yer altında olması gerekir.Projeyi gerçekleştirseydik her türlü inşaat ve zemin güçlükleriyle karşılaşacaktık. Bu durum aynı zamanda maliyeti de yükseltecekti. Diğer yandan, günde 500 ton çamurun nasıl bertaraf edileceği konusu belirsiz bırakılmış. İhtimallerden biri çamuru Yenikapı’daki tesise göndermek. Ancak bu tesisimizin çamur bertaraf etme olanağı bulunmuyor. Çünkü tesis bu imkana sahip değil. Yenikapı’ya nasıl pompalanacağı da belirlenmemiş.Bu tür mahsurlarını görerek arıtma tesisini iptal ettik. Hem doğru proje değildi hem de ISKİ’ye mali yük getiriyordu. Kamu görevlileri kamu kaynaklarını verimli kullanmak zorundadır. Biz de önceliklerimizi buna göre belirliyoruz. 1,5 milyar gibi bir tutan getirisi olmayan bir işe yatırmak doğru değil.Bunu hiçbir iş insanı ve kamu görevlisinin yapacağını sanmıyorum. “

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Ekim

Kasım 2020

Aralık
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
26
27
28
29
30
31
1
Etkinlikler için Kasım

1st

Etkinlik Yok
2
3
4
5
6
7
8
Etkinlikler için Kasım

2nd

Etkinlikler için Kasım

3rd

Etkinlikler için Kasım

4th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Kasım

5th

Etkinlikler için Kasım

6th

Etkinlikler için Kasım

7th

Etkinlikler için Kasım

8th

9
10
11
12
13
14
15
Etkinlikler için Kasım

9th

Etkinlikler için Kasım

10th

Etkinlikler için Kasım

11th

Etkinlikler için Kasım

12th

Etkinlikler için Kasım

13th

Etkinlikler için Kasım

14th

Etkinlikler için Kasım

15th

16
17
18
19
20
21
22
Etkinlikler için Kasım

16th

Etkinlikler için Kasım

17th

Etkinlikler için Kasım

18th

Etkinlikler için Kasım

19th

Etkinlikler için Kasım

20th

Etkinlikler için Kasım

21st

Etkinlikler için Kasım

22nd

23
24
25
26
27
28
29
Etkinlikler için Kasım

23rd

Etkinlikler için Kasım

24th

Etkinlikler için Kasım

25th

Etkinlikler için Kasım

26th

Etkinlikler için Kasım

27th

Etkinlikler için Kasım

28th

Etkinlikler için Kasım

29th

30
1
2
3
4
5
6
Etkinlikler için Kasım

30th