İstanbul Röportajlar

Fatih’te binalar güçlendirilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Deprem ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İBB’nin İstanbul Bülteni’ndeki röportajında, büyükşehrin başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinin ayrıntılarını anlattı. Kentte 856 adet toplanma alanı tespit eden İBB, öncelikle deprem öncesi alınacak tedbirlere yoğunlaştı. Tayfun Kahraman bu röportajda belediye olarak kiralık sosyal konut üreteceklerini de aktarıyor. İşte o röportajdan bölümler:

İstanbul’da son 20 yılda deprem riski hiç azalmadı. Geçtiğimiz aylarda 5.9 büyüklüğünde yaşanan depremle başındaki riski yeniden hatırlayan İstanbul, konuyu yeniden gündemine aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da seçim sürecinde İstanbullulara söz verdiği üzere, İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda seferberlik ilan edildi.

İBB bünyesindeki Deprem ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı’nın başlattığı çalışma kapsamında 856 afet toplanma alanı tespit edildi. Bu alanlarda yeme içme, tuvalet gibi acil ihtiyaçları karşılayacak yapıların da afet sonrasında kullanılacak şekilde hazır tutulması çalışmalarını başlatan İBB; sözkonusu alanlara prefabrik yapıları yerleştirmeye hazırlanıyor. Deprem öncesi alınacak tedbirlere yoğunlaşan İBB’nin çalışmalarını Deprem ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul Bülteni’nin ekim sayısında özetledi:

Tayfun Kahraman

-Deprem sonrası afet çalışmaları için kurulan AKOM’un bu konuda daha etkili bir rol üstlenmesi için bir çalışmanız var mı?

İBB olarak öncelikle deprem öncesi alınacak tedbirleri tasarlıyoruz. Deprem anında nerede olacağımız belli değil. Evde, işyerinde, okulda, bir kültürel faaliyette olabiliriz. O yüzden bizim tüm bu alanlarda deprem hazırlıklarını gerçekleştirmemiz lazım. AKOM ile afet sonrasını organize etmek konusunda işbirliği içerisindeyiz.

İBB’nin 2002 yılında Japon JICA kuruluşuna yaptırdığı “Afet Önleme Azaltma Temel planı” çalışması güncellendi mi?

JICA çalışması sonrası Daire Başkanlığımız İstanbul Kentsel Dönüşüm Master Planı hazırlandı. Yakın zamanda açıklayacağız. Bu kırılgan kent dokusunu düzenlemek zorundayız. Bir tarafta yıkıp yeniden yapmak gibi bir yöntem var. Biz şimdiye kadar hep bunu denedik. Diğer taraftan güçlendirme gibi bir model de var. Bu kırılgan yapı stokunu nasıl sağlıklı yaşam şartlarına uygun konutlar haline getirebiliriz, bunun üzerinde çalışıyoruz. İnşallah çözeceğiz.

Planlanan İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi’ni kurmayı düşünüyor musunuz?

Bu merkezi yaparak afetten korunma eğitimlerini tüm ilkokul, ortaokul ve liselere genişletmeyi düşünüyoruz. Esas olan afet bilincini bu nesle aşılamak. Eğitim konusunda daire başkanlığımız bir altlık çalışması hazırladı. Afet anında öğrenciler, vatandaşlarımız ne yapmalıdır? Hangi alanlarda toplanmalıdır? Sükuneti nasıl sağlamalıyız? Bunlara ilişkin yol haritaları çizilmiş durumda. Eğitimlerde bunları anlatacağız. Afet eğitimi alan çocuklarımız da ailelerine anlatacak.

Fikirtepe İstanbul’da dönüşümü çok zora soktu

Fikirtepe’de yarım kalan sıkıntılı bir alan oluştu.

İBB daha önce kentsel dönüşüm konusunda imar artışı ve metrekare küçültülmesi gibi iki ayrı uygulama yaptı. Fikirtepe gibi yarım kalan sıkıntılı bir alan oluştu. Dönüşümde hangi metodu uygulayacaksınız?

Fikirtepe kentsel dönüşümde bizim işimizi çok zorlaştıran bir örnek. Fikirtepe’de verilen yapılaşma yoğunlukları nedeniyle İstanbul’da hangi vatandaşa gitsek, ‘Bize ne vereceksiniz?’ diye soruyor. Fikirtepe’de kamu, ‘Senin bir daireni alacağız, yerine iki daire vereceğiz. Böylece dönüşümü sağlayacağız’ dedi. Bu anlayış, şu anda İstanbul’da dönüşümü imkansız hale getirdi. Çünkü İBB planı yaptı. Kamu, vatandaş ile müteahhidi karşı karşıya bıraktı. Kamu otoritesi olarak vatandaşı serbest piyasa koşullarında ezdiremezsiniz. Ekonomimiz biraz sekteye uğradığında inşaat firmaları inşaatlardan vazgeçti. Vatandaşların kira yardımı kesildi. Şu anda ne konutları yerlerinde, ne de kira yardımı alabiliyorlar. Ortada kalmış durumdalar. Fikirtepe’nin yüzde 60’ı şu anda mağdur. Vatandaşlar, ‘Benim şu anda bir dairem var, iki sene sonra iki dairem olacak’ diye hayal kuruyordu. Böyle bir dünya yok. Sorunuzdaki dönüşüm modellerini ayrı ayrı uygulayacağınız yerler olabilir. Örneğin çok düşük yapılaşma koşullarına sahip bir yerde altyapı, ulaşım ve sosyal donatı imkanlarını yaratarak imar artışı yapabilirsiniz. Fikirtepe gibi bir mahalleye bu yoğunluğu verir, onun üzerine daha da yük bindirerek ‘Sorunu çözdüm’ demek, kaosu daha da arttırıyor. İstanbul’un dönüşüm şansını da heba ediyor.

Kiralık sosyal konut üreteceğiz

İstanbul’un her alanında farklı projeler gerçekleştirmemiz, o yörenin özgün koşullarıyla birlikte dönüşümü tasarlamamız gerekiyor. Düşük yoğunluktaki semtlerde elimiz daha rahat olacak. Stok konut alanları yaparak vatandaşları bir süreliğine misafir edeceğiz. Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun vaatleri arasında da var. İstanbul’da ayrıca kiralık sosyal konutlar yaratacağız. Kamu sadece konut satmak zorunda değil. İstanbul’daki piyasa koşullarını da dengeleyerek, kira fiyatlarını vatandaş lehine minimum seviyelerde tutmak zorundayız. Ama bazı yerlerde de vatandaşa, ‘Burada acı fatura var. Daireniz 100 metrekare ise yeni projede size ancak 80 metrekare daire verebiliyoruz’ diyeceğiz.

İstanbul’u şehircilik ve kentsel estetik açısından nasıl görüyorsunuz?

İstanbul’da şu anda ufuk çizgisinde gökdelenler var. Tarihi Yarımada’nın arka perspektifi bu. Burası dünyaya korumak üzere söz verdiğimiz geçmişi 8 bin yıla kadar dayanan bir alan. İstanbul için bu reva mı? Her kentte gökdelenler olabilir ama belirli noktalarda, belirli prensipler içerisinde. Altyapıları gerçekleştireceksiniz, metro yatırımıyla ulaşılabilirliğini arttıracaksınız. Donatı için geniş alanlar ayıracaksınız. Ondan sonra yapabilirsiniz. Hiçbir şehir plancısı da buna karşı çıkmaz. Tarihi Yarımada’nın hemen arkasında silueti bozan binalar çok konuşuldu. İstanbul’un özellikle bu bölgelerinde artık büyük binalar görmeyeceğiz herhalde.

Noktasal plazalara izin yok

Temennimiz bu yönde. Başkanımızın politikası da bu yönde. Bugün Paris’te, Londra’da ve New York’ta da gökdelenler var. Ama oralarda bir disiplin var. Biz de o disiplin yok, noktasal atışlar yapıyoruz. Böyle yaptığımız için vatandaşlar, ‘Acaba burada kimin yararına ya da rantına bir iş yapıldı’ diye düşünüyor. Böyle binalarda hiçbir şekilde kamusal fayda sağlayamazsınız. Bugünden sonra Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla noktasal olarak gökdelen yapımına izin verilmeyecek. Tarihi Yarımada’nın silueti artık bu yapılardan etkilenmeyecek. Boğaziçi’nin sırtlarında yükselen yapılar için de acilen projeler üretmek zorundayız. Öte yandan, İstanbul’un en kırılgan alanlarından biri olan Fatih’te ciddi bir kentsel dönüşüm seferberliği başlatmamız lazım. Binaları yenileyeceğiz veya güçlendireceğiz.

İBB, Dönüşümde kamu yararına fatura ödeyecek

Yeni dönemde kentsel dönüşüm afet öncelikli mi gerçekleştirilecek? KİPTAŞ deprem ve kentsel dönüşümde nasıl bir rol üstelenecek?

KİPTAŞ bugüne kadar dönüşümde bazı roller üstlenmiş. Bundan sonra da masada olacak. Birlikte sosyal konutlar üreterek kentsel dönüşümü gerçekleştireceğiz. Konut üretme maliyetlerini düşüreceğiz. Şirket şu anda sosyal konut üretmek için modeller geliştiriyor. Kentsel dönüşüm konusunda İBB’nin ana yüklenicisi KİPTAŞ olacak. İBB kentsel dönüşümde zarar edebilir, edecektir de. Vatandaşların vergileriyle kamu hizmeti yaparken zarar etmek kadar doğal bir şey yok. Bu aslında zarar değil, kamu yararıdır. İBB’nin ödediği kamu yararı faturasıdır. İBB bundan sonra sadece vatandaşın lehine fatura ödeyecek. Kentsel dönüşümde tam orta noktada durarak, vatandaş ve müteahhit arasında uzlaştırıcı bir rol izleyeceğiz.

İstanbul’un yeni kentsel dönüşümde estetik vizyonu ne olacak? Nasıl binalar ve semtler göreceğiz?

Binalar her semtin özgünlüğüne göre değişecek. Gecekondu bölgelerinde o alanları kaldırıp gökdelen haline getirmeyeceğiz. O mahallenin yaşam koşullarına ve alışkanlıklarına uygun projeler gerçekleştireceğiz. Aylık net 2 bin 21 lira asgari ücretle geçinen bir vatandaşın üretilen projelerdeki aylık 800 lira olan apartman katkı payı vermesi imkansız. Yerinde dönüşümde, vatandaşların kendi ekonomik imkanlarıyla yaşayabilecekleri konutlar üretmek zorundayız. Aksi halde vatandaşlar o konutları satıp İstanbul’un başka sorunlu bir bölgesine gidecekler. Biz aslında bu kişilerin problemini çözmemiş olacağız. İstanbul’da bir de Sit alanı sorunu var. Boğaziçi İmar Bölgesi’nde kentsel dönüşüm nasıl yapılacak? 2960 salıyı Boğaziçi İmar Kanunu’na tabi ön görünümde yeni yapılaşma izni yok. Geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde 4 ve 5 kat yapılaşma izni var. Bu hükümle hareket ederek o alanlarda dönüşüm yapabiliriz. Ön görünümde yeni konut yapılamadığı için konutların taşınması ya da güçlendirilmesi gerekiyor.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayın organı İstanbul Bülteni Ekim 2019 sayısı

Avatar

Editör

Yorum Yazın

Yorum Yazın...

Güncel Etkinlikler

Mart

Nisan 2020

Mayıs
Pzt
Sal
Çar
Per
Cum
Cmt
Paz
30
31
1
2
3
4
5
Etkinlikler için Nisan

1st

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

2nd

Etkinlikler için Nisan

3rd

Etkinlikler için Nisan

4th

Etkinlikler için Nisan

5th

Etkinlik Yok
6
7
8
9
10
11
12
Etkinlikler için Nisan

6th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

7th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

8th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

9th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

10th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

11th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

12th

Etkinlik Yok
13
14
15
16
17
18
19
Etkinlikler için Nisan

13th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

14th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

15th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

16th

Etkinlikler için Nisan

17th

Etkinlikler için Nisan

18th

Etkinlikler için Nisan

19th

20
21
22
23
24
25
26
Etkinlikler için Nisan

20th

Etkinlikler için Nisan

21st

Etkinlikler için Nisan

22nd

Etkinlikler için Nisan

23rd

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

24th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

25th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

26th

Etkinlik Yok
27
28
29
30
1
2
3
Etkinlikler için Nisan

27th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

28th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

29th

Etkinlik Yok
Etkinlikler için Nisan

30th

Etkinlik Yok